ID-rakennusetsintää

Kirjoittaja Mirja Leinikka 07 helmikuu, 2016

ID-rakennusetsintää

ID-jälki, tunnistusetsintä tai tunnistusjäljestys – miksi tahansa lajia haluaa kutsuakaan niin hauskaa sen harrastaminen ehdottomasti on :)! Hauskuuden lisäksi toivottavasti myös jatkossa yhteiskuntaa hyödyttävää toimintaa, kun Suomen Tunnistusetsintäkoirat ry on vastikään päässyt Suomen pelastuskoiraliiton alaiseksi yhdistykseksi.

Me kävimme yhdistysporukalla tekemässä tänään hiukan toisenlaiset treenit: tällä kertaa etsimme maalimiestä suljetusta päiväkodista. Koirat siis jäljestävät ja etsivät ID-jäljellä tiettyä ihmistä annetun lähtöhajun perusteella. Meidän maalimiehemme antoi meille lähtöhajuksi muutaman hiuslenkin minigrip-pussissa. Iines otti pussista hajun ja ryhtyi hommiin. Alla olevalta videolta näkyy, mitä tämä kolmen minuutin mittainen suoritus piti sisällään 🙂

Jos piiloleikit suljetuissa rakennuksissa tai seisoskelu maalimiehenä kauppojen tuulikaapeissa kiinnostaa, kannattaa olla yhteydessä yhdistykseemme. ID-jäljestys on yksi mielenkiintoisimmista hajuharrastuksista, joiden kautta pääsee kurkistamaan millaiselta maailma näyttää koiran nenän kautta. Meidän bravuurimme esimerkiksi Iineksen kanssa on jäljestää vuorokauden vanhoja jälkiä. Mitä vanhempi, sen parempi. Koiran nenä on ihmeellinen ja yllätyksiä täynnä 🙂
Mirja Leinikka
Mirja Leinikka

Kirjoittaja

Mirja Leinikka on intohimoinen koiraharrastaja ja kouluttaja. Hän kilpailee koiriensa kanssa agilityssä, rally-tokossa ja tokossa, ja harrastaa myös muita lajeja. Mirja on opiskellut eläinten kouluttamista ja käyttäytymistä aikuisiällä, ihmisten valmentamista puolestaan työurallaan yritysmaailmassa. Syy eläinten kouluttamisen opintojen aloittamiseen on ollut loputon mielenkiinto siihen, kuinka me ihmiset voimme parantaa eläinten kokonaisvaltaista hyvinvointia ja opettaa niille mitä ihmeellisimpiä asioita. Mirja on opiskellut eläinten kouluttamista pääasiassa Suomessa, mutta viime vuosina hän on pyrkinyt kouluttautumaan myös ulkomaisilla kursseilla. Tämän on tehnyt mahdolliseksi jäsenyys kansainvälisessä IAABC organisaatiossa (International Association of Animal Behavior Consultants).Ilotraining-blogi -blogissa sinua saattavat kiinnostaa myös:

Koiran stressi ja selviytymisstrategiat
Koiran stressi ja selviytymisstrategiat

Kirjoittaja Mirja Leinikka 21 elokuu, 2022

Lue lisää

Onko ihminen eläin?
Onko ihminen eläin?

Kirjoittaja Mirja Leinikka 21 marraskuu, 2021

Lue lisää

Mitä on luottamus?
Mitä on luottamus?

Kirjoittaja Mirja Leinikka 21 marraskuu, 2021

Lue lisää