Millainen on hyvä paimenkoira?

Kirjoittaja Mirja Leinikka 04 Helmikuu, 2018

Millainen on hyvä paimenkoira?

Canis-lehteen kirjoittamani artikkeli paimennuksesta ilmestyy 8.2.2018. Artikkelissa pohditaan sitä, miten paimennusta voi kouluttaa positiivisen vahvistamisen tekniikoilla, vai voiko. Haastattelin juttua varten kahta kahta paimennusta koirillaan tekevää ja kouluttavaa, sekä lampaita omistavaa henkilöä: maa- ja metsätaloustieteiden maisteri ja tohtorikoulutettava Saara Kattaista sekä Karen Pryor...

Source
Mirja Leinikka
Mirja Leinikka

Kirjoittaja

Mirja Leinikka on intohimoinen koiraharrastaja ja kouluttaja. Hän kilpailee koiriensa kanssa agilityssä, rally-tokossa ja tokossa, ja harrastaa myös muita lajeja. Mirja on opiskellut eläinten kouluttamista ja käyttäytymistä aikuisiällä, ihmisten valmentamista puolestaan työurallaan yritysmaailmassa. Syy eläinten kouluttamisen opintojen aloittamiseen on ollut loputon mielenkiinto siihen, kuinka me ihmiset voimme parantaa eläinten kokonaisvaltaista hyvinvointia ja opettaa niille mitä ihmeellisimpiä asioita. Mirja on opiskellut eläinten kouluttamista pääasiassa Suomessa, mutta viime vuosina hän on pyrkinyt kouluttautumaan myös ulkomaisilla kursseilla. Tämän on tehnyt mahdolliseksi jäsenyys kansainvälisessä IAABC organisaatiossa (International Association of Animal Behavior Consultants).


Kommentoi


Ilotraining-blogi -blogissa sinua saattavat kiinnostaa myös:

Koiraurheilijan asenne
Koiraurheilijan asenne

Kirjoittaja Mirja Leinikka 25 Huhtikuu, 2018

Lue lisää

Suunnitelmallista koiraharrastamista
Suunnitelmallista koiraharrastamista

Kirjoittaja Mirja Leinikka 03 Maaliskuu, 2018

Lue lisää

Pentukoulussa
Pentukoulussa

Kirjoittaja Mirja Leinikka 11 Helmikuu, 2018

Lue lisää